- Komerční sdělení -aktualne

Jak a proč začít investovat do P2P půjček

Každý, kdo se rozhodl začít zhodnocovat své peníze a trochu se porozhlédl po investičních možnostech, musel zákonitě narazit i na P2P půjčky. Ty totiž v České republice nejsou jen čím dál tím oblíbenějším druhem úvěru, ale také investice. Připravili jsme si pro vás pár nejdůležitějších informacích o P2P, ale i návod, jak s touto investicí začít.

Představujeme vám P2P úvěry

O P2P neboli peer-to-peer půjčkách se sice hovoří zejména v posledních letech, jsou ale staré jako lidstvo samo. Nejde totiž o nic složitějšího než o půjčování finančních prostředků mezi fyzickými osobami, tedy obyčejnými lidmi. Rozdíl je jen v modernějším a globálnějším pojetí této služby.

Zatímco dříve si takto půjčovali třeba sousedé, dnes si na P2P platformách mohou finančně vypomáhat lidé z opačných stran zeměkoule. Funguje to tak, že se zájemci o půjčku zaregistrují na P2P platformě a zveřejní tam svou poptávku, často i s příběhem vypovídajícím o účelu půjčky.

Pro dlužníka je na peer-to-peer půjčkách lákavá možnost získání úvěru s fixní úrokovou sazbou, která je obvykle výhodnější než nabízejí banky a nebankovní finanční instituce. Další skupinu dlužníků na P2P platformách tvoří lidé, kteří by pravděpodobně neprošli bonitním skóringem bank. Na ty však čekají o něco vyšší úroky, neboť pro investory představují o něco vyšší riziko. Pokud se investor pro projekt takového dlužníka rozhodne, je to zejména proto, že je ochoten riziko přijmout s vidinou vyšších zisků.

Další výhodou půjčování a investování přes P2P platformy je pak často i možnost oboustranné anonymity.

Je peer-to-peer investování tou pravou příležitostí pro vás?

Vzhledem k tomu, že jsou oficiální P2P půjčky poměrně novou záležitostí a velmi často jde o nezajištěné půjčky, je potřeba dobře porozumět možným rizikům tohoto typu investování. A to pro některé investory bývá věc k zamyšlení. Záleží ale také na tom, kolik chcete do tohoto druhu investice vložit.

Někdo peer-to-peer platformy využívá čistě jen z důvodu potřeby diverzifikace svého investičního portfolia, což je ideální. Jiné investory zas tyto půjčky nadchnou natolik, že se rozhodnou do nich vložit většinu kapitálu, který jsou připravení zhodnocovat.

Provozovatelé peer-to-peer platforem samozřejmě také podrobují potenciální dlužníky prověřování jejich úvěruschopnosti. Ne však do takové míry, jako je tomu při klasickém bonitním skóringu, pokud by si místo P2P vybrali finanční produkt, jako je třeba půjčka ihned nebo spotřebitelský úvěr v bance.

Obecně vzato mají P2P půjčky obvykle hodnotu desetitisíců či statisíců. Návratnost investice proto pro některé investory není lákavá. Vzhledem k poměrně nízkému riziku jde však o zajímavou příležitost jak investovat.

Jak s tímto druhem zhodnocování peněz začít?

Prvním krokem je výběr platformy, v jejímž prostředí se celý proces peer-to-peer půjčování odehrává. V České republice je na výběr z více než deseti internetových stránek, kde se za různých podmínek můžete podílet na financování něčího přání. Nejlépe zpropagovanou, a tedy také nejoblíbenější, je služba Zonky. V zahraničí jsou pak P2P platforem desítky.

Začít tímto způsobem investovat je jednoduché. Stačí se na vámi vybraném webu zaregistrovat a vybírat, který projekt se vám líbí nejvíce a jaké riziko je pro vás ještě únosné. Vše probíhá online a rychle. Výhodou je i to, že dopředu víte, kdy a kolik peněz získáte zpět.

Investor v případě peer-to-peer půjček vystupuje jako věřitel a podle rizika, které je ochotný podstoupit, si vybírá projekty, do nichž vloží své peníze. Vybrat si může zafinancování buď celého úvěru, nebo jen jeho části. Pokud si vybere investovat do určité půjčky jen část dlužníkem požadovaných peněz, čeká se, až tuto sumu dorovnají další investoři. Zhodnocení se pak rozděluje odpovídajícím dílem mezi všechny, kteří se na úvěr pro dlužníka složili.

Vše včetně úrokové sazby, délky splácení i výše splátek se samozřejmě potvrzuje oficiální smlouvou. Tu, stejně jako další potřebný servis, zajišťuje zprostředkovatel, kterým je provozovatel P2P platformy.

Výhody pro většinu investorů převažují nad nevýhodami

Přesto, že jsme v tomto článku již některé výhody investování do peer-to-peer půjček zmiňovali, v konečném součtu je jich mnohem víc. Z pohledu investora je velkým plusem peer-to-peer investic i poměrně krátký časový horizont zhodnocení. Díky možnosti sdílené investice si může přivydělat i věřitel s volnou hotovostí ve výši pouhých několika tisíc korun.

Existuje ale i podíl lidí bez vlastních úspor, jejichž zdrojem pro investice do vkladů na P2P platformách může být http://razdvapujcka.cz. V takovém případě je ale třeba investovat do co nejméně rizikových projektů a počítat tak s o něco menším, zato však zcela jistým výnosem.

Na základě výnosů z pravidelného a dynamického investování do peer-to peer půjček si lze vybudovat dokonce i pasivní příjem. A to je s takto nízkým počátečním kapitálem unikum. Pokud byste si totiž pasivní příjem chtěli zajistit jinými druhy investování, je obvykle zapotřebí buď nediverzifikovat investiční portfolio, což je riskantní, nebo investovat mnohem větší množství finančních prostředků. Oproti dalším investičním příležitostem je obrovským plusem ale i možnost věřitele si sám zvolit úroveň rizika a vytvořit na tomto rozhodnutí i následující strategii vkladů

PR článek

Další články autora