- Komerční sdělení -aktualne

Jak mít své kryptoměny v bezpečí

Od vzniku Bitcoinu v roce 2009 se celosvětový trh s kryptoměnami rozrostl ohromujícím tempem a přilákal investory z celého světa. Pokud i vy vlastníte nebo zamýšlíte koupit kryptoměny, je nutné vědět, že online prostředí zahrnuje i bezpečnostní rizika, která mohou vaši kryptoměnu ohrozit. Také pamatujte, že častěji než hackeři zaviní její ztrátu vaše vlastní chyby. Tento článek vám poskytne potřebné informace, abyste mohli nakupovat, prodávat a držet své kryptoměny co nejbezpečněji.

1. Obchodujte na důvěryhodných a bezpečných burzách a směnárnách

Kryptoměny se obvykle nakupují a prodávají na burzách nebo ve specializovaných online směnárnách. Existují stovky kryptoměnových burz a směnáren, dbejte však na to, aby burza nebo směnárna, kde nakupujete své kryptoměny, měla silnou kyberbezpečnostní infrastrukturu. V českém prostředí se zdá být dobrou volbou krypto směnárna MyCoiner, pro kterou je bezpečnost naprostou prioritou a poskytuje své služby v nejvyšší možné míře zabezpečení

2. Ochrana pomocí dvoufaktorového ověření (2FA)

Dobrou zprávou je, že naprostá většina kryptografických burz a podobných platforem dnes už používá dvoufaktorové ověření. 2FA vyžaduje, abyste při každé transakci s kryptopenězi zadali mimo hesla i kód ze svého telefonu, který vám přijde SMS zprávou. Může se to zdát nepohodlné, ale vaše prostředky jsou díky tomu v daleko větším bezpečí. Místo SMS zprávy lze používat pro dvoufaktorové ověření autentizační aplikaci, například Google Authenticator, což doporučujeme. 

3. Pořiďte si krypto peněženku

Pokud chceme mít kryptoměny uloženy tak, aby se k nim nikdo cizí nemohl dostat, bude nutné pořídit si krypto peněženku. Tento krok doporučujeme udělat všem, kdo to s kryptoměnami myslí vážně. První možností je softwarová peněženka. Jedná se o aplikaci do počítače nebo chytrého telefonu a představuje mnohem lepší způsob zabezpečení, než kryptoměny držet na burze. Bezpečnost takové peněženky je závislá na tom, jak máte zabezpečené zařízení, na které ji chcete nainstalovat. Krajně se nedoporučuje používat veřejné Wifi, naopak důrazně doporučujeme používat kombinaci sítě VPN pro ochranu vašich online aktivit a služby na ochranu proti krádeži identity. Nepoužívejte tuto krypto peněženku na počítači, ke kterému má přístup více lidí. V tom případě raději zvolte peněženku v chytrém telefonu, ten je o něco bezpečnější už jen proto, že ho obvykle nesdílíte s více lidmi a máte ho stále u sebe.

Další možností je hardwarová peněženka; zvláště, pokud máte v bitcoinu či jiné kryptoměně investované větší peníze. Největší předností těchto peněženek je to, že nejsou připojeny k internetu, takže nehrozí napadení nebezpečným malwarem. Pokud chcete poslat bitcoiny z peněženky, připojujete ji sice k počítači, který na internetu je, ale komunikace s peněženkou probíhá jednosměrně, pouze z ní do počítače. Navíc transakci musíte potvrdit fyzickým tlačítkem na peněžence. 

4. Používejte silná a jedinečná hesla 

Pokud chcete mít své kryptografické údaje v bezpečí, nezapomeňte používat silná a jedinečná hesla a pravidelně je měnit, alespoň několikrát ročně. Nepoužívejte heslo k peněžence, které je stejné jako to, které používáte pro různé webové stránky, je to naprosto nevhodné! Dokonce lze říct, že je to obecně to nejhorší, co můžete pro bezpečnost svého online účtu udělat. Svádí to sice svou jednoduchostí, ale důvody, proč používat jedinečná a silná  hesla, jsou opravdu přesvědčivé. Pokud máte problém si hesla zapamatovat, neukládejte je v textovém souboru ve svém počítači. Místo toho zvažte pořízení bezpečného správce hesel. Další doporučenou možností je offline záloha hesel a klíčů. Můžete si třeba založit poznámkový blok, do kterého si napíšete heslo a další přihlašovací údaje pokaždé, když se někde zaregistrujete.

Samostatnou kapitolu tvoří ukládání privátních klíčů a tzv, seedů. Při zálohování seedů (obnovovacích frází) se vyhněte jejich ukládání v elektronické podobě, tj. v počítači, na online úložišti, v mobilu. To totiž může významně zvýšit možnost, že se jich někdo zmocní. Z důvodu bezpečnosti obnovovací fráze udržujte offline! Mějte je bezpečně uložené i na více místech. Zajistěte také, aby se k nim nikdo nedostal.

5. Pozor na podvody

Bohužel podvodníci se nevyhýbají ani online prostředí. Používají k odcizení peněz nejrůznější taktiky, např. propagaci falešných krypto dárků nebo zakládání podvodných webových stránek. Poměrně časté jsou také phishingové útoky, při kterých kyberzločinec člověka lstí přiměje k vyzrazení hesla nebo citlivých informací. Phishingové stránky vám obvykle uloží zadat váš soukromý klíč, abyste se mohli „dostat“ ke svým prostředkům, ale jakmile ho zadáte, použijí ho k vyčerpání vašeho účtu. Chcete-li se před těmito podvody chránit, nikdy neklikejte na podezřelé odkazy, vyhýbejte se údajným dárkům na sociálních sítích a vždy si dvakrát ověřte jakoukoli kryptografickou webovou stránku nebo aplikaci. Obchodujte výhradně se známými a ověřenými kryptoměnovými subjekty.

6. Dávejte pozor na to, kam svou kryptoměnu posíláte

Když své krypto pošlete na nesprávnou adresu, už vám ho nikdo nevrátí! Při každé manipulaci s kryptoměnou postupujte pomalu a s rozvahou. Pokud se spletete v adrese příjemce, vaše peníze budou pryč bez možnosti vrácení. Nezapomeňte, že vždy musíte posílat pouze BTC na BTC adresu nebo XRP na XRP adresu atd. Pokud pošlete ETH na BTC adresu apod., vaše peníze také nadobro zmizí.

Zabezpečení vaší kryptoměny se může zdát jako náročný a zdlouhavý úkol, ale proaktivní přístup ke kybernetické bezpečnosti se z dlouhodobého hlediska vyplatí. Předcházet škodám je výhodnější než hašení požárů, zejména když jde o peníze a digitální aktiva. Obchodováním na spolehlivých burzách, používáním bezpečných peněženek, používáním zabezpečeného internetu a dvoufaktorového ověřování a vaší celkovou ostražitostí byste měli být schopni snížit riziko na minimum.

https://www.makeuseof.com/best-ways-secure-cryptocurrency/

https://learn.bybit.com/crypto/how-to-protect-your-cryptocurrency/

PR článek

Další články autora