- Komerční sdělení -aktualne

Vzácné odrůdy topazu

Ve šperkařství se topaz využívá velmi často především pro svou tvarovou a barevnou variabilitu, ale také kvůli možnosti využívat celé spektrum velikostí.

Topazy dorůstají poměrně velkých rozměrů, možnost jejich obrušování tak skýtá poměrně široké uplatnění. Jednotlivé odrůdy topazu se pak liší barevností minerálů, jež je dána jeho krystalografickou strukturou, příměsemi či následnou úpravou. 

Základní barevnost topazu zahrnuje čirý (bezbarvý) vzhled, a pak jemné odstíny žluté či modré, které se mohou působením okolních podmínek či příměsemi zintenzivňovat. Typická barevnost topazu závisí především na nalezišti, které jsou po celém světě včetně České republiky.

Za vzácné jsou pak považovány tzv. císařské topazy s červenou až červenooranžovou barvou a pleochroickým efektem, a pak topazy modré, které musí při krystalování projít přírodním ozářením.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech, módě či špercích nebo drahých kamenech? Mrkněte na náš blog. Můžete si zde například přečíst jaká tajemství skrývá úplněk nebo jaké informace nám odhalí znamení zvěrokruhu.

PR článek

Další články autora