- Komerční sdělení -aktualne

Investice do CNC strojů snižuje náklady

Průmysl v moderní době bojuje se zvyšováním vstupních nákladů. Zdražilo se v průběhu doby téměř vše, ale existují způsoby ve strojírenství, jak náklady alespoň částečně snížit. Investování do CNC strojů pomáhá jednak snížit náklady na lidské zdroje. Zároveň jsou efektivnější a přesnější. Modernizace strojového parku firem pomáhá výrazně snížit energetické náklady na provoz.

Novodobé CNC stroje jsou relativně dostupné a má smysl do nich investovat. S průmyslem 4.0 přichází do výrob stále více automatizace. Stroje řízené počítačem dovedou velmi rychle a přesně vyrábět to, co by člověku trvalo násobky potřebného času. Zároveň se rozšiřují aplikace, kde CNC stroj člověku výrazně usnadňuje práci. Vývoj je v tomto odvětví opravdu závratný a posouvá hranice stále blíže k výrobám bez potřeby lidí. Člověk již dnes v automatizovaných produkcích plní spíše kontrolní funkci.

Existují dokonce typy CNC strojů, kde jejich pořizovací cena klesá. Příkladem toho jevu může být CNC laser, kde moderní technologie vlákna postupem času snižuje svoji cenu a je tedy stále dostupnější. V porovnání s plazmovou řezačkou je kvalita řezu výrazně vyšší. Energetické nároky jsou rovněž menší a lze tedy dělit materiál levněji. Mimo klasických obráběcích strojů jako je CNC frézka či soustruh stojí za zmínku také CNC routery a řezací plotry. Toto jsou vhodné CNC stroje pro deskové obrábění různých typů materiálů, které mohou být kovové či nekovové. Samostatnou kapitolou jsou jednoúčelové stroje, které plní pouze jednu konkrétní aplikaci. Dost často hovoříme o strojích vyráběných na zakázku.

Systémy CNC strojů kopírují vývoj počítačů a chytré funkce mají vysoký přínos pro obsluhu. Stále se zdokonaluje také bezpečnost, která je při vývoji a výrobě ve strojírenství prvořadá. V České republice se nachází pár šikovných firem zabývající se výrobou CNC stroje. Většina z nich může s klidným svědomím konkurovat ostatní evropským výrobcům. Výroba strojů a zařízení má v tuzemsku dlouhou tradice, která stále pokračuje.

Předchozí článekVzácné odrůdy topazu
Další článekJak naspořit na hypotéku?
PR článek

Další články autora